AKTUALNOŚCI

Absolwentki ASP w Gdańsku – Aleksandra Józefów i Lucyna Kujawa

Kolejne rzeźbiarki, które stworzą dla nas piękne piaskowe rzeźby.


Aleksandra Józefów

 

Pochodzi z Elbląga. Ukończyła studia na ASP w Gdańsku w pracowni Prof. Mariusza Białeckiego.

Laureatka nagród i stypendiów m.in. Prezydenta Miasta Gdańska, Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestniczyła w wielu plenerach lokalnych, międzynarodowych, sympozjach i warsztatach. Ma za sobą liczne wystawy zbiorowe i indywidualne na terenie Trójmiasta w Mediolanie, Essen czy Finlandii.

Ostatnia realizacja pt. „Pokój-Niepokój” została stworzona w kwietniu 2019 roku w ranach sympozjum Ogólnopolska Płaszczyzna Współpracy Akademickiej w Orońsku.

W 2014 roku była asystentką w pracowni rzeźby Tomasza Radziewicza, pracując m.in. przy projekcie „Wiedźmin”

Od 2016 roku jest głównym scenografem Gali Amber Look trends&styles oraz Amber Projekt/Ambre Fashion Project, które miały swoje realizacje w Teatrze Szekspirowskim oraz w Filharmonii Bałtyckiej.

„Pracuje w materiałach takich jak aluminium, żeliwo, szkło, papier, beton, żywice, glina, jednak najbardziej wdzięczna i bliska jej sercu jest praca w kamieniu. Od 2013 roku powstały rzeźby w piaskowcach, marmurze czy granicie.

Muszę przyznać, że pobudki przez które rzeźbię są egoistyczne, pogodziłam się z tym, że jest to medium do wyrażenia siebie. W swoich cyklach czy też pojedynczych pracach mówię o różnych sferach życia. Ostatnim tematem, który mnie najbardziej porusza jest Wolumen. Jest to praca w procesie, która trwa od lata 2014 roku. Badam i pracuję nad przestrzenią wokół rzeźby, staram się rozszerzyć to zagadnienie o czas i ludzi. Kontekst otoczenia jest szalenie istotny- to on buduje w dużej mierze formę. Odkrywam opozycje, podążam za nim, a sam proces jest wartością. Tak naprawdę to po prostu bardzo to kocham”.

Lucyna Kujawa

20.05.1974 w Gdyni, jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom pod kierunkiem prof. Sławoja Ostrowskiego, ukończyła w 2000 r Była również stypendystką w pracowni prof. Haralda Klingelhóller na Kunstakademie Karlsruhe w Niemczech. Rzeźbi głównie w kamieniu, granicie. Autorka rzeźb w Gdańsku,. Współautorka Fontanny Czterech Kwartałów w Gdańsku.

Bierze udział w plenerach rzeźbiarskich, gdzie tworzy rzeźby z piasku, piaskowcu i granicie.

SAND FESTIVAL