AKTUALNOŚCI

Joanna Gęsiorska – Duszyńska oraz Sara Hupas

Pierwsze rzeźbiarki z ekipy POZnań Sand Festival.


Joanna Gęsiorska – Duszyńska absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Rzeźby.

W 2008 roku obroniła pracę dyplomową w pracowni prof. Katarzyny Józefowicz. Specjalizacja: Medalierstwo i Małe Formy Rzeźbiarskie.

Po studiach prowadziła własną działalność gospodarczą o charakterze projektowo – wykonawczym. Przez cztery lata była głównym projektantem firmy Qameleo, gdzie projektowała unikalne na polskim rynku kontrastowe zabawki i akcesoria dla niemowląt. Wszystkie realizacje wykonane były z tkanin i wdrożone do produkcji.

Przez kilka lat zajmowała się konserwacją i rekonstrukcją trójmiejskich zabytków. Od trzech lat pracuje jako witrażownik w gdańskiej firmie. W tym roku jej witrażowy projekt kapsuły czasu dotarł do finału i zdobył nagrodę fundatora w ogólnopolskim Konkursie Architektonicznym „Kapsuła Czasu” organizowanym przez fundację Tworzymy Kraków.

Prywatnie mieszka w Gdyni.

 

Sara Hupas (ur. 1987)

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Rzeźby. W 2017 roku uzyskała dyplom wyróżniony medalem, w Pracowni Rzeźby IV, prowadzonej przez Prof. Józefa Murzyna. Aneks do dyplomu w Pracowni Rzeźby w Metalu pod kierunkiem Prof. Krzysztofa Nitscha oraz w Pracowni Rysunku III, prowadzonej przez Panią Prof. Ewę Janus.

W latach 2007-2010 studentka opolskiego Instytutu Sztuki na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych, gdzie uzyskała dyplom licencjacki (2011) w pracowni Prof. Mariana Molendy.

Zajmuje się kształtowaniem materii na gruncie działań rzeźbiarskich, od małej formy po realizacje monumentalne.

Czerpie ze zjawisk /sytuacji/ oraz swoistych cech materii. Przekształca pozyskiwane tworzywa, tak aby podkreślić ich właściwości, jak również odwołać się do ich historii czy uprzedniej funkcji. Nieustannie towarzyszy jej w tym potrzeba porządkowania i nadawania sensu temu co człowiek porzucił i potraktował jak odpad.

Stosuje takie materiały jak: gąbka z odzysku, papier z odzysku, tektura o strukturze plastra miodu z odzysku, agrowłóknina, lina jutowa, styropian z odzysku, wosk pszczeli oraz to co znajdzie na swojej drodze.

Tworzy prace abstrakcyjne zawierające pierwiastek emocjonalny odsyłający do psychiki oraz doświadczenia człowieka.

Ponadto, ważne miejsce w jej twórczości zajmuje odlewnictwo w takich materiałach jak: brąz, aluminium oraz żeliwo. To dzięki temu procesowi utrwala czy wręcz zabezpiecza przed całkowitym zniszczeniem pozyskane tworzywa dając im nowe życie.

Jej prace były prezentowane na wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą (m.in. Arte Laguna Prize w Wenecji, Art Prize CBM w Turynie,VI International Triennial of Textiles – Serbia, The 12th International Biennial of Contemporary Textile Art “Scythia” – Ukraina).

Laureatka takich nagród jak: CFA Artist of the Year Award – Finalist Certificate Francja, Gold Artist w konkursie “Yellow” międzynarodowego magazynu o sztuce ArtAscent – Kanada, II nagroda IV Studenckiego Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej.

SAND FESTIVAL